BAS40-06-E3-18
DigiKey Part Number
112-BAS40-06-E3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BAS40-06-E3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BAS40-06-E3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-06-E3-18
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 40 V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS40-06-E3-18 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA