BAS40-04-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 14 067
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS40-04-HE3-08
DigiKey Part Number
112-BAS40-04-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BAS40-04-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BAS40-04-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-04-HE3-08
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS40-04-HE3-08 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed