1N4151WS-E3-08
DigiKey Part Number
112-1N4151WS-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1N4151WS-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-1N4151WS-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4151WS-E3-08
Description
DIODE STANDARD 50V 150MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 150mA Surface Mount SOD-323
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
4 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 50 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
150mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA