1.5SMC480A-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 463
Datasheet
YAGEO
In Stock: 0
658V Clamp 2.28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC480A-M3/9AT
DigiKey Part Number
1.5SMC480A-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC480A-M3/9AT
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.28A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
408V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
456V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
658V