WSR21R000FEA
DigiKey Part Number
WSRA-1.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSRA-1.0CT-ND - Cut Tape (CT)
WSRA-1.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR21R000FEA
Description
RES SMD 1 OHM 1% 2W 4527
Detailed Description
1 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSR21R000FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)