WSLT2010R1200FEB18
DigiKey Part Number
WSLTA-.120TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLTA-.120CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLTA-.120DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLT2010R1200FEB18
Description
RES 0.12 OHM 1% 1W 2010
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLT2010R1200FEB18 Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)