WSLP1206R0500FEA
DigiKey Part Number
WSLP-.05TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLP-.05CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLP-.05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP1206R0500FEA
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 1206
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLP1206R0500FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)