WSLP1206R0150FEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSLP1206R0150FEA |
Description | RES 0.015 OHM 1% 1W 1206 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WSLP1206R0150FEA Models |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) |