WSLP0805R0300FEA
DigiKey Part Number
541-10037-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10037-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10037-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP0805R0300FEA
Description
RES 0.03 OHM 1% 1/2W 0805
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSLP0805R0300FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)