WSLP08057L000FEB18
DigiKey Part Number
WSLP08057L000FEB18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP08057L000FEB18
Description
RES 0.007 OHM 1% 1W 0805
Customer Reference
Detailed Description
7 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLP08057L000FEB18 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)