WSL2816R0700FEH
DigiKey Part Number
WSLK-.07TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2816R0700FEH
Description
RES 0.07 OHM 1% 2W 2816
Customer Reference
Detailed Description
70 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Nonstandard Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSL2816R0700FEH Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Size / Dimension
0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)