WSL2512R2500FEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
250 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSL2512R2500FEK
DigiKey Part Number
WSL2512R2500FEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2512R2500FEK
Description
RES 0.25 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WSL2512R2500FEK Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)