WSL2512R0900FEA
DigiKey Part Number
WSLG-.09TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLG-.09CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLG-.09DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2512R0900FEA
Description
RES 0.09 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
90 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL2512R0900FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)