WSL2512R0500FEK
DigiKey Part Number
WSL2512R0500FEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2512R0500FEK
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2512
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSL2512R0500FEK Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)