WSL2010R0500FEB18
DigiKey Part Number
541-WSL2010R0500FEB18TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSL2010R0500FEB18CT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSL2010R0500FEB18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2010R0500FEB18
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2010
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL2010R0500FEB18 Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)