WSL2010R0400FEB18 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | WSL2010R0400FEB18-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSL2010R0400FEB18 |
Description | RES 0.04 OHM 1% 1W 2010 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WSL2010R0400FEB18 Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2010 (5025 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) |