WSL2010R0160FTA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
16 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSL2010R0160FTA
DigiKey Part Number
WSL2010R0160FTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL2010R0160FTA
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)