WSL1206R0800FEK
DigiKey Part Number
WSL1206R0800FEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL1206R0800FEK
Description
RES 0.08 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
80 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)