WSL1206R0500FEB18
DigiKey Part Number
541-WSL1206R0500FEB18TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSL1206R0500FEB18CT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSL1206R0500FEB18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL1206R0500FEB18
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL1206R0500FEB18 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)