WSL0805R1000FEA
DigiKey Part Number
WSLA-.10TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLA-.10CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLA-.10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL0805R1000FEA
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL0805R1000FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)