WSL0805R0330FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
33 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSL0805R0330FTB
DigiKey Part Number
WSL0805R0330FTB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL0805R0330FTB
Description
RES 0.033 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)