WSL0603R0300FEA18
DigiKey Part Number
WSLL-.03TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLL-.03CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLL-.03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL0603R0300FEA18
Description
RES 0.03 OHM 1% 1/5W 0603
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSL0603R0300FEA18 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.021" (0.53mm)