WSL0603R0220FEA
DigiKey Part Number
WSLJ-.022TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLJ-.022CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLJ-.022DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL0603R0220FEA
Description
RES 0.022 OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
22 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSL0603R0220FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±110ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.021" (0.53mm)