WSC251550R00FEA
DigiKey Part Number
WSCB-50TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSCB-50CT-ND - Cut Tape (CT)
WSCB-50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSC251550R00FEA
Description
RES SMD 50 OHM 1% 1W 2515
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2515 J-Lead Automotive AEC-Q200 Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSC251550R00FEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2515 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)