TNPW0805499RBETA
DigiKey Part Number
541-TNPW0805499RBETATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-TNPW0805499RBETACT-ND - Cut Tape (CT)
541-TNPW0805499RBETADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW0805499RBETA
Description
RES 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
499 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TNPW0805499RBETA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)