TMC050R1000FE02
TMC050R1000FE02
TMC050R1000FE02
DigiKey Part Number
TMC5-.10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMC050R1000FE02
Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMC050R1000FE02 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W