RWR89SR523FRS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
523 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89SR523FRS73
DigiKey Part Number
RWR89SR523FRS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89SR523FRS73
Description
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)