RWR89SR402FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
402 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89SR402FRRSL
DigiKey Part Number
RWR89SR402FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89SR402FRRSL
Description
RES 0.402 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)