RWR89SR182DRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
182 mOhms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89SR182DRRSL
DigiKey Part Number
RWR89SR182DRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89SR182DRRSL
Description
RES 0.182 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)