RWR89S68R0FPRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
68 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S68R0FPRSL
DigiKey Part Number
RWR89S68R0FPRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S68R0FPRSL
Description
RES 68 OHM 3W 1% WW AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
P (0.1%)