RWR89S5R11DSRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
5.11 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S5R11DSRSL
DigiKey Part Number
RWR89S5R11DSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S5R11DSRSL
Description
RES 5.11 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S5R11DSRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)