RWR89S4R99FSS73
DigiKey Part Number
541-RWR89S4R99FSS73TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RWR89S4R99FSS73CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S4R99FSS73
Description
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.99 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWR89S4R99FSS73 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)