RWR89S3R01BRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
3.01 Ohms ±0.1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S3R01BRRSL
DigiKey Part Number
RWR89S3R01BRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S3R01BRRSL
Description
RES 3.01 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S3R01BRRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)