RWR89S1R96FSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1.96 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S1R96FSB12
DigiKey Part Number
RWR89S1R96FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1R96FSB12
Description
RES 1.96 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S1R96FSB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)