RWR89S1R62BSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
1.62 Ohms ±0.1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S1R62BSB12
DigiKey Part Number
RWR89S1R62BSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1R62BSB12
Description
RES 1.62 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S1R62BSB12 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)