RWR89S1500DRB12
DigiKey Part Number
RWR89S1500DRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1500DRB12
Description
RES 150 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWR89S1500DRB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)