RWR89S1401FRS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Dale
In Stock: 98
In Stock: 0
1.4 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S1401FRS70
DigiKey Part Number
RWR89S1401FRS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1401FRS70
Description
RES 1.4K OHM 3W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S1401FRS70 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)