RWR89S10R0FSB12
DigiKey Part Number
541-RWR89S10R0FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S10R0FSB12
Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWR89S10R0FSB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)