RWR89S1001FMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 64
Datasheet
In Stock: 96
Upgrade
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR89S1001FMB12
DigiKey Part Number
RWR89S1001FMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1001FMB12
Description
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89S1001FMB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
M (1%)