RWR89NR511FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 80
511 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89NR511FRRSL
DigiKey Part Number
RWR89NR511FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89NR511FRRSL
Description
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)