RWR89NR301FSBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
301 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89NR301FSBSL
DigiKey Part Number
RWR89NR301FSBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89NR301FSBSL
Description
RES 0.301 OHM 1% 3W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)