RWR89NR100DRS70 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
100 mOhms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89NR100DRS70
DigiKey Part Number
RWR89NR100DRS70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89NR100DRS70
Description
RES 0.1 OHM 0.5% 3W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89NR100DRS70 Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)