RWR89N75R0DPB12
DigiKey Part Number
RWR89N75R0DPB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N75R0DPB12
Description
RES 75 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Detailed Description
75 Ohms ±0.5% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWR89N75R0DPB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
P (0.1%)