RWR89N51R1FSB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
51.1 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR89N51R1FSB12
DigiKey Part Number
RWR89N51R1FSB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89N51R1FSB12
Description
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR89N51R1FSB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
S (0.001%)