RWR84SR604FRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
604 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84SR604FRBSL
DigiKey Part Number
RWR84SR604FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84SR604FRBSL
Description
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84SR604FRBSL Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)