RWR84S7151FRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
7.15 kOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S7151FRRSL
DigiKey Part Number
RWR84S7151FRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S7151FRRSL
Description
RES 7.15K OHM 1% 7W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S7151FRRSL Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)