RWR84S5R10FMBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
5.1 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S5R10FMBSL
DigiKey Part Number
RWR84S5R10FMBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S5R10FMBSL
Description
RES 5.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S5R10FMBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
M (1%)