RWR84S2R00FRBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
2 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR84S2R00FRBSL
DigiKey Part Number
RWR84S2R00FRBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84S2R00FRBSL
Description
RES 2 OHM 1% 7W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84S2R00FRBSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
R (0.01%)