RWR84S1271FMB12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RWR84S1271FMB12-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RWR84S1271FMB12 |
Description | RES 1.27K OHM 7W 1% WW AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.27 kOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RWR84S1271FMB12 Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±20ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate M (1%) |