RWR84NR402FPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
402 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR84NR402FPBSL
DigiKey Part Number
RWR84NR402FPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR84NR402FPBSL
Description
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR84NR402FPBSL Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
P (0.1%)